armada okullari cambridge
2019-2020 Öğretim Yılı

8.Sınıf LGS Çalışma Programı

Öğrencilerimizin 8.sınıfın sonunda katılacakları Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için çalışmalarımız bir akademik program çerçevesinde yoğun olarak gerçekleştirilmektedir. 8.sınıfın başı itibariyle sınav sürecimize psikolojik hazırlıklar eşlik etmektedir. Akran mentorluğu, bilgilendirme seminerleri ve LGS sunumları ile öğrencilerimiz 8.sınıfla birlikte sınava hazırlanma sürecine aktif olarak katılım sağlamaktadırlar.

Bu süreçte öğrenci – öğretmen – veli – okul yönetimi olarak ilerlemek çok önemlidir. Bu noktada velilerimizi de sınavlara hazırlık, değişen sınav sistemi, okul tercihleri gibi konularda güncel olarak bilgilendirip süreç boyunca işbirliğimizi sürdürmekteyiz.

2019-2020 eğitim – öğretim yılında 8.sınıfların LGS hazırlığında uygulayacağımız çalışma planımız şu şekilde olacaktır:

 • Yaz Tatili LGS Ödevlendirmesi: 7.sınıfı bitirip 8.sınıfa geçen öğrencilerimize karneleri ile beraber “Yaz Tatili LGS Ödevlendirmesi” verilmiş olup öğrencilerimizin tatil boyunca bu programı uygulamaları ve 26 Ağustos tarihinde tam bir hazır bulunuşlulukla okula başlamaları gerekmektedir.
 • LGS’ye Başlama Dersleri: 8.sınıf öğrencilerimiz 26 Ağustos 2019 itibariyle LGS derslerine başlarlar. 26 Ağustos – 6 Eylül 2019 tarihleri arasında hafta içi 09.30-13.30 arasında LGS dersleri başlamaktadır. İki hafta boyunca Toplam 50 saat ders gören öğrencilerimiz 9 Eylül 2019 tarihinde tam bir hazır bulunuşlulukla eğitim – öğretim yılına başlarlar.
 • Kasım Hızlandırma Programı: 8.sınıf öğrencilerimiz 18-23 Kasım tarihleri arasında olacak “Kasım Ara Tatili”nde okulumuzda LGS Hızlandırma Programına katılıp derslere devam edeceklerdir. Hızlandırma programına katılım zorunludur.
 • Nisan Hızlandırma Programı: 8.sınıf öğrencilerimiz 6-11 Nisan tarihleri arasında olacak “Nisan Ara Tatili”nde okulumuzda LGS Hızlandırma Programına katılıp derslere devam edeceklerdir. Hızlandırma programına katılım zorunludur.
 • Hafta Sonu Dersleri: İkinci dönem itibariyle 8.sınıf öğrencilerimiz cumartesi günleri 09.30-13.30 arasında yoğunlaştırılmış LGS çalışmalarına katılacaklardır. Cumartesi günleri toplam 15 hafta (75 saat) derse katılacak olan öğrencilerimiz soru çözümü, konu tekrarı, konu anlatımı, deneme sınavı vb. şeklinde LGS çalışmalarına devam edecek olup cumartesi çalışmalarına katılım zorunludur.
 • Ödev Takip Sistemi: Öğrencilerimize yıl içinde haftalık olarak her branştan verilen ödevler, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve branş öğretmenleri tarafından yine haftalık olarak kontrol edilip velilere bilgilendirmede bulunulur.
 • Çizgialtı/Çizgiüstü Etütleri: Deneme sınavı sonuçları, KTT sonuçları ve sınıf içi performansına göre öğrencilerin eksik oldukları derslerden hafta içi 16.20-17.00 arasında ya da ders saatleri içinde öğrencilere çizgialtı/çizgiüstü etütler yapılır. Bu etütler birebir, grup etütü ya da sınıf etütü şeklinde gerçekleştirilir.
 • Ofis Çalışmaları: 8.sınıf öğrencilerimizin her gün 9.ders saati “Ofis Çalışmaları” için değerlendirilir. Öğrenciler küçük gruplar haline getirilip öğretmenleriyle soru çözümü yaparlar.
 • Deneme Sınavı ve KTT Takip Programı: 8.sınıf öğrencileri yıl içinde toplam 60 adet deneme sınavı ve 20 adet KTT olurlar. Deneme sınavı KTT sonuçları branş öğretmenleri tarafından analiz edilip değerlendirilir. Eksiği olan öğrenciler belirlenip çizgialtı/çizgiüstü etütüne alınırlar.
 • Haftalık Takip Çizelgesi: 8.sınıf öğrencilerine sınıf öğretmeni veya rehber öğretmen tarafından bireysel haftalık soru çözüm çizelgesi verilir. Öğrenci soru çözüm çizelgesini bir hafta boyunca uygular. Çizelgenin kontrolünü evde veli yaptıktan sonra sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeni tarafından da kontrolü sağlanıp geri bildirimde bulunulur.
 • LGS Bilgilendirme Seminerleri: Sene başı itibariyle 8.sınıf velilerine ve öğrencilerine yönelik LGS bilgilendirme seminerleri, okul tanıtımları, ergenlik sorunları vb. konularda seminerler düzenlenir.
 • Danışman Öğretmen Takibi: Her sınıfın bir danışmanı öğretmeni vardır ve öğrencinin akademik gelişimi, sınıf içi ve okul içi davranışları, danışman öğretmeni tarafından takip edilip belirli periyodlarda öğrencilere ve velilere bilgilendirmelerde bulunulur.
 • 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 8.sınıf öğrencilerinin hafta içi alacakları haftalık ders saatleri şu şekilde olacaktır:

Türkçe: 8 Saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 2 saat
Matematik: 8 saat Beden Eğitimi ve Spor: 2 saat
Fen Bilimleri: 8 saat Ofis Saati: 5 saat
İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 5 saat
İngilizce: 6 saat
Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve huzurlu bir tatil geçirmenizi dileriz.