armada okullari cambridge
2024-2025 Öğretim Yılı

8.SINIF LGS ÇALIŞMA PROGRAMI

Öğrencilerimizin 8.sınıfın sonunda katılacakları Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için çalışmalarımız bir akademik program çerçevesinde yoğun olarak gerçekleştirilmektedir.

8.sınıfın başı itibariyle sınav sürecimize psikolojik hazırlıklar eşlik etmektedir. Akran mentörlüğü, öğrenci ve veli seminerleri, okul tanıtımları ve LGS sunumları ile öğrencilerimiz 8.sınıfla birlikte sınava hazırlanma sürecine aktif olarak katılım sağlamaktadırlar.

Bu süreçte öğrenci-öğretmen-veli iş birliği içinde ilerlemek çok önemlidir. Bu noktada velilerimizi de sınavlara hazırlık, LGS sistemi, okul tercihleri gibi konularda güncel olarak bilgilendirip süreç boyunca iş birliğimizi sürdürmekteyiz. 2024 - 2025 eğitim - öğretim yılında 8.sınıflarımızın LGS hazırlığında uygulayacağımız çalışma planımız şu şekilde olacaktır:

 • YAZ TATİLİ LGS ÖDEVLENDİRMESİ: 7.sınıfı bitirip 8.sınıfa geçen öğrencilerimize “Yaz Tatili LGS Ödevlendirmesi” verilmiş olup öğrencilerimizin tatil boyunca bu programı uygulamaları gerekir. Öğrencilerimiz uyguladıkları programı ve çözdükleri soruları, online olarak her haftanın sonunda öğretmenleri ile paylaşırlar.
 • LGS TÜRKÇE YAZ KAMPI: Öğrencilerimiz 17 Temmuz - 13 Ağustos 2024 tarihleri arasında haftanın iki günü, günde üç ders olacak şekilde okulumuzda yapılacak olan “LGS Türkçe Yaz Kampı” programına katılacak ve dilbilgisi konularını bitireceklerdir. Konu anlatımı ve soru çözümü çalışmalarına katılacak olan öğrencilerimiz, 4 haftalık programın sonunda kamp sonu değerlendirme sınavı olacaklardır.
 • HIZLANDIRMA PROGRAMLARI: Öğrencilerimiz yıl boyunca: sene başı hızlandırma programı, sonbahar hızlandırma programı, yarıyıl hızlandırma programı ve ilkbahar hızlandırma programı olmak üzere 4 ayrı hızlandırma programına dahil olacaklardır.
  Öğrencilerimiz 26 Ağustos 2024 tarihinde sene başı hızlandırma programı ile 8.sınıfa başlangıç yapacaklardır. 26 Ağustos - 6 Eylül 2024 tarihleri arasında hafta içi 09.00 - 13.00 saatleri arasında günde 5 ders LGS dersleri başlayacaktır. İki hafta boyunca toplam 45 saat ders görecek olan öğrencilerimiz 7 Eylül 2024 Cumartesi günü Seviye Belirleme Sınavına katılacaklar ve 9 Eylül 2024 tarihinde, tam bir hazır bulunuşlukla eğitim - öğretim yılına başlayacaklardır.
  Sonbahar ara tatili, yarıyıl tatili ve ilkbahar ara tatilinde ise öğrencilerimiz okulumuzda yapılacak olan LGS hızlandırma programına katılıp derslere devam edeceklerdir
 • HAFTA SONU DERSLERİ: Öğrencilerimiz ikinci dönem itibariyle cumartesi günleri 09.00 - 13.00 saatleri arasında yoğunlaştırılmış LGS çalışmalarına katılacaklardır. Cumartesi günleri toplam 15 hafta boyunca 75 saat derse katılacak olan öğrencilerimiz soru çözümü, konu tekrarı, deneme sınavı vb. şeklinde LGS çalışmalarına devam edeceklerdir.
 • ÖDEV TAKİP SİSTEMİ: Öğrencilerimize yıl içinde günlük ve haftalık olarak her dersten verilen ödevler, danışman öğretmen, rehber öğretmen ve branş öğretmenleri tarafından günlük ve haftalık olarak kontrol edilip velilere bilgilendirmede bulunulur.
 • EKSİK TAMAMLAMA ÇALIŞMALARI/ETÜTLER: Deneme sınavı sonuçları ve sınıf içi performansına göre öğrencilerin eksik olduğu kazanımlardan hafta içi 16.20 - 17.00 saatleri arasında etütler ve eksik tamamlama çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar, bire bir çalışma, küçük grup çalışması ya da sınıf çalışması şeklinde gerçekleştirilir.
 • OFİS ÇALIŞMALARI: 8.sınıf öğrencilerimizin her gün 9.ders saati “Ofis Çalışmaları” için değerlendirilir. Öğrenciler, akademik olarak aynı seviyede küçük gruplar haline getirilip her gün bir branş öğretmeniyle konu tekrarı ve soru çözümü gerçekleştirilir.
 • KURUMSAL VE TÜRKİYE GENELİ DENEME SINAVLARI: Öğrencilerimiz yıl boyunca 10 - 12 tane yayınevinin Türkiye geneli gerçekleştirilen deneme sınavı programına katılıp toplam 80-100 adet deneme sınavı olurlar. Deneme sınavı sonuçları detaylı olarak analiz edilir ve öğrencilerimiz eksik kazanımlarına göre etüt çalışmalarına alınırlar.
 • HAFTALIK BİREYSEL TAKİP ÇİZELGESİ: Öğrencilerimize danışman öğretmeni ve rehber öğretmeni tarafından “Haftalık Bireysel Soru Çözüm Çizelgesi” hazırlanır. Öğrencilerimiz kendilerine özel olarak hazırlanmış çizelgeyi bir hafta boyunca uygular. Çizelgenin kontrolü evde veli tarafından yapıldıktan sonra rehber öğretmeni ve danışman öğretmeni tarafından da kontrolü sağlanıp geri bildirimde bulunulur.
 • LGS REHBERLİK ÇALIŞMALARI: Okul psikoloğumuz ve rehber öğretmenimiz tarafından hazırlanan “Aylık Rehberlik Çalışmaları” öğrenci ve veli ihtiyaçlarına göre belirlenir. Öğrencilerimiz haftada 1 saat rehberlik dersi görürken ayda iki defa bireysel rehberlik görüşmesi gerçekleştirirler. Öğrenci ve velilere yönelik LGS bilgilendirme seminerleri, okul tanıtımları, ergenlik dönemi, sınav kaygısı, stres yönetimi, öz denetim becerisi vb. konularda seminerler düzenlenir.
 • GERÇEK LGS PROVALARI: 8.sınıf öğrencilerimiz, LGS’ye az zaman kala, anlaşma sağladığımız okullarda “Gerçek Lgs Provası”na katılırlar. Böylelikle farklı bir okulda, LGS saatine uygun olarak, farklı gözetmen öğretmenlerin kontrolünde gerçek LGS deneyimini yaşamış olurlar.
 • OKUMA KİTABI LİSTELERİ: 8.sınıfın başında Türkçe zümremiz tarafından okuma kitabı listesi, aylık okunacak kitaplar olarak hazırlanıp öğrencilerimizle paylaşılır. Kitap okuma LGS hazırlığında en önem verdiğimiz konulardan bir tanesidir. Öğrencilerimiz yıl boyunca hem okulda hem de okul sonrasında kitaplarını okuyup öğretmenlerinin gerçekleştirdiği kitap okuma değerlendirmelerine katılırlar.
 • MEB KAYNAKLARININ TARANMASI: MEB tarafından yayımlanan her kaynak, soru bankası, test ve sorular LGS hazırlığında en önemli kaynaklarımızdandır. MEB kaynaklarını yıl boyunca öğrencilerimizle beraber tarayıp soru çözümü gerçekleştiririz.
 • DANIŞMAN ÖĞRETMEN TAKİBİ: Okulumuzda her sınıfın bir danışman öğretmeni bulunur. Öğrencilerimizin akademik gelişimi, sınıf içi ve okul içi davranışları, danışman öğretmeni takip edilip belirli periyotlarda öğrenci ve velilere bilgilendirmelerde bulunulur.


8.SINIF HAFTALIK DERS SAATLERİ

TÜRKÇE 8 SAAT
MATEMATİK 8 SAAT
FEN BİLİMLERİ 8 SAAT
İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 5 SAAT
İNGİLİZCE 5 SAAT
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 2 SAAT
BEDEN EĞİTİMİ 2 SAAT
REHBERLİK 1 SAAT
DANIŞMANLIK 1 SAAT
OFİS 5 SAAT